Túravezetés

8. állomás: Baj van!

KEZDD EL: Bevezetés a Bibliának ebbe a szakaszába

Ez az állomás közel 400 év történetét foglalja össze! Eseménydús időszak volt ez, amelyben Dávid és Salamon királysága kettészakadt: Izráelre északon és Júdára délen. A déli királyság bűnei, amit Áháb élete példáz a legjobban, a főváros, Samária elestéhez vezettek Kr.e. 722-ben. Ez Izráel végét jelentette. Júda nem tanult a példából, és Babilonba került fogságba Kr.e. 587-ben.

Ezeket az évszázadokat, ahogy a bírák idejét is, az engedetlenség jellemezte, amit csak időnként szakított meg az engedelmesség. A fő különbség az volt, hogy a királyoknak hatalmas befolyásuk volt az eseményekre. Viszont Isten a jó és rossz időkön keresztül sem veszítette szem elől legfontosabb célját.

Dávid sikeres király volt, de annak ellenére, hogy nyitott volt az Úr akaratának követésére, hatalmasat bukott Betsabéval kapcsolatban. Nem csak maga a viszony volt bukás, hanem Betsabé férjének megöletése és a próbálkozás, hogy eltussolja a dolgot. Dávid bűnbánata és helyreállítása emlékeztet minket, hogy a mi bukásaink sem véglegesek. A bűnbánatra Isten bűnbocsánattal válaszol. A legnagyobb gond a bálványimádó királyokkal kapcsolatban az volt, hogy sosem mutatták a megbánás legkisebb jelét sem.
Bölcsessége ellenére úgy fest, ezt a leckét Salamonnak sem sikerült megtanulnia. Noha kezdetben az Isten imádatának helyreállítása volt számára a legfontosabb, később mégis bekúszott az életébe a bálványimádás.

Attól a ponttól, hogy Isten dicsősége betöltötte a templomot merülünk egyre lejjebb egészen az Aháb és Jezabel által képviselt bukás sötétségéig. Ehhez vegyük hozzá Illés életének izgalmas eseményeit, akit hollók tápláltak, egy özvegynél szállt meg; és aki hatalmas leszámolást rendez a Kármel-hegyen – majd elmenekül, a visszautasítás érzése és depresszió kísérik.

A bukás oka minden esetben az, hogy a figyelem elterelődik Istenről. A nép következetes elutasítása ahhoz vezet, hogy az Úr a babiloniakat használja fel, hogy a Jeruzsálem feletti ítéletének végrehajtói legyenek.